24. 6. 2024
Domů » Víme, jaké jsou vedlejší účinky anabolických steroidů! To nechcete vidět!

Víme, jaké jsou vedlejší účinky anabolických steroidů! To nechcete vidět!

Doping, steroidy, tato slova slýcháme poměrně často a nejsou nám nijak cizí. Sportovci využívají anabolické steroidy ke zlepšení svých výkonů, aby dokázali překonat své soupeře. Užívání těchto látek však vede k celé řadě vedlejších účinků, které mohou být i smrtelné. V našem článku jsme pro vás sestavili seznam těch nejčastějších nechtěných účinků anabolických steroidů. 

Jako první to odnesou játra

K prvním vedlejším účinkům, které se dostaví, patří poškození jater. U takovýchto problémů se setkáváme zejména u látek, které jsou podávány orální cestou, protože procházejí trávicím traktem, a tedy i játry. U steroidů, které se podávají injekční cestou se můžeme jako s prvními vedlejšími účinky setkat s podrážděním pokožky nebo se svalovými křečemi. Velké nebezpečí je při používání nesterilních jehel. Poté může dojít k přenosu závažnějších onemocnění, jako je například AIDS. Pokud si nebudete dávat při vpichování pozor, mohli byste napíchnout například artérii a rychle vykrvácet nebo byste mohli napíchnout nerv a tím pádem by mohlo dojít k rychlému ochrnutí končetin.

Akné

K méně vážnému onemocnění, ale určitě ne zanedbatelnému, patří vznik akné. Ke vzniku akné dochází zejména na zádech, hrudi a prsou a u některých jedinců i na obličeji. S akné má zkušenosti snad většina uživatelů anabolik. Jeho příčinou je zvýšená aktivita kožních žláz.

Doping a ženy?

Při užívání anabolik u žen dochází zejména ke zvětšení klitorisu, který může dokonce připomínat zakrnělý mužský penis. Také může dojít k poruše menstruačního cyklu, až k úplné neplodnosti. Další změna u žen se týká jejich hlasu, který se stane daleko hlubším. Velice viditelným a nepříjemným účinkem je růst vousů. 

Jeden velký paradox

U téměř všech druhů anabolik dochází, po dopravení do těla, ke zvýšení krevního tlaku a hladiny cholesterolu, a naopak dochází k potlačení nejdůležitějšího mužského hormonu, tedy testosteronu. Kvůli potlačení testosteronu pak může dojít ke snížení aktivity varlat, a tedy i k velkým problémům s erekcí. Nedostatek testosteronu vede ke gynekomastii, což je označení pro zvětšení prsních žláz u muže.

Další účinky

  • zvýšené vypadávání vlasů
  • časté změny nálad
  • vznik rakoviny 
  • porucha tvorby nejrůznějších přirozených hormonů 

Užívání steroidních hormonů přináší jednak velké ovoce v podobě vysokého zlepšení vašich sportovních výkonů a ke zvýšení tvorby svalové hmoty. Na druhou stranu můžou ve vašem organismu způsobit pořádný chaos. Je na každém z nás, abychom posoudili, zda jsou steroidy spíše užitečné nebo škodlivé. Za nás doporučujeme se těmto látkám vyhnout obloukem.

Jak se vám článek líbil?
Tvorba webových stránek: Webklient