Máte za sebou psychicky náročné období nebo traumatický zážitek? V těchto případech se může objevit takzvaná psychospirituální krize, která bývá často spojena s psychickým či fyzickým vypětím. Jsou okolnosti, které nemůžeme nijak ovlivnit, jako například úmrtí v rodině, vážná nemoc, vztahové problémy nebo výpověď v práci. V některých případech se tento proces rozjede i bez zdánlivě zjevné příčiny.
Co si pod pojmem psychospirituální krize vlastně představit? Jde o určitý stav našeho vědomí, který ovlivňují různé zážitky a prožitky, vnímání sebe sama i nenadálé události. Projevy mohou být různé, třes, nesoustředěnost, bludy a halucinace. Na první pohled si okolí myslí, že se dotyčný „zbláznil“, což ovšem vůbec není pravda. V některých případech si dotyční myslí, že mají nádor nebo jinou vážnou nemoc a dokonce cítí i všechny příznaky, jindy slyší hlasy nebo vidí do budoucnosti. Tento problém se dotýká mnohem častěji žen, než mužů.
Příběh Mirky není ojedinělý
Třicetiletá Mirka žila poměrně poklidný rodinný život. Měla práci, která ji bavila a naplňovala, dvě zdravé děti. Co víc si člověk může přát? To se ovšem změnilo prakticky ze dne na den. V průběhu krátké doby přišla o práci, její maminka onemocněla nevyléčitelnou chorobou, a aby toho nebylo málo, manžel se rozhodl odstěhovat od rodiny. Na Mirku se špatné zprávy doslova „valily“ ze všech stran.
Brzy začala pociťovat třas celého těla. Dostavila se obrovská únava a začala se chovat podivně. Její okolí si brzy všimlo, že si často povídá sama se sebou a bývá duchem zcela nepřítomná. Začala se zajímat o spirituální jevy, vyvolávání duchů a měla pocit, že si může povídat s maminkou, která před časem zemřela. Rodina se rozhodla pro pomoc psychiatra. Ovšem diagnóza zněla „psychospirituální krize“, která se u Mirky objevila následkem velkého psychického tlaku. Pocit úzkosti, méněcennosti a deprese, to vše s touto nemocí úzce souvisí. Otázkou však zůstává, co se s tím dá dělat?
Léčba je dlouhá, nicméně cesta z této „temnoty“ skutečně existuje. Mirka navštěvovala psychiatra a byla v péči psychologů. Její stav se postupně zlepšoval, ale potřebovala pravidelnou „péči“ a podporu. A právě tu našla v jednom z pražských center, kde k ženám přistupují zcela individuálně a pomáhají jim začlenit se zpět do osobního i pracovního života. Paní Mirka tak postupně našla svou vnitřní rovnováhu, zvýšila si sebevědomí a získala práci, o kterou usilovala.
Odborná pomoc je nezbytně nutná
Psychospirituální krize může mít různé projevy i „spouštěče“. Každopádně dle statistik tou psychickou poruchou trpí častěji ženy, než muži. Některé ženy jsou navíc více „křehké“, hledisko zvládnutelnosti různých negativních zážitků je u každé z nás velmi odlišné.
Většina lidí se mylně domnívá, že tato krize je vlastně nemoc, ale tak to není. Nejedná se o duševní nemoc, ale spíše přechodný stav, se kterým je však třeba pracovat. Nelze jej zaměňovat s chorobami, jako je schizofrenie, úzkostné poruchy a deprese. V těchto případech často není na místě dávat antidepresiva. Mnohem důležitější je cílená terapie. V průběhu psychospirituální krize zůstává zachován náhled na probíhající proces. Dotyčný člověk si to zcela uvědomuje.
Krize není nemoc
V první řadě je důležité rozpoznat počínající krizi od duševní nemoci. Zásadní rozdíl je v tom, že člověk si stále vše uvědomuje a není zcela „mimo“, jak se může na první pohled zdát. Ačkoliv prožívá vnitřní „chaos“, stále ještě vnímá co se děje. Člověk potřebuje velkou oporu v rodině, ale také odbornou pomoc, která ho nasměruje tím správným směrem.
Tento problém má své řešení.
Podobné
Jak pravidelný pohyb může transformovat nejen naše tělo, ale i mysl
Které potraviny pozitivně ovlivňují naše duševní zdraví a proč je máme zařadit do každodenního jídelníčku
Jak může mikrobiom ovlivnit naše tělo a mysl více, než jsme si kdy představovali