22. 10. 2024
Domů » Jak poznat, že vám někdo lže?

Jak poznat, že vám někdo lže?

Lhaní je přirozenou součástí života. Samozřejmě žádná lež nemůže být příjemná. Když člověk přijde na to, že mu někdo lhal, často cítí zradu, úzkost a někdy i ponížení. Někdy mohou být lži zbytečné, jindy jsou to milosrdné lži, ale je třeba mít na paměti, že vždy jde o to, že k vám někdo není upřímný. Nikdo z nás se nechce cítit podvedeně. Pojďme se tedy společně podívat na pár signálů, podle kterých poznáte, že vám někdo lže.

Pohyb očima

O lhářích je všeobecně známo, že když lžou, tak nedokážou ovládat svou řeč těla. Těkání očima vás může upozorňovat na to, že člověk, se kterým vedete konverzaci vám lže. Obecně lže říct, že pokud osoba při rozhovoru pohybuje očima nahoru a vlevo nebo dolů, pravděpodobně se snaží vymyslet lež, které uvěříte. Pokud ale hýbe očima nahoru a napravo, je pravděpodobné, že si jen snaží vybavit důležité informace nebo zážitky, o které se s vámi chce podělit. K aplikaci této teorie musíte však vědět, kterou rukou daná osoba píše. U leváků je to totiž naopak.

Opakování a užívání vyplňovacích výrazů

Pokud vám člověk nedokáže jednoznačně odpovědět na jednoduché otázky typu „Jak se vede?“, může to být dalším signálem, že vám daná osoba lže. Typické je opakování otázek nebo rovnou odpovídání otázkami namísto odpovědi. „Spíš mi řekni, jak se vede tobě?“. Dosti charakteristické pak bývá i používání tzv. vyplňovacích výrazů. Pokud osoba nadměrně při lehké konverzaci používá výrazy jako: hm, no, vždyť, totiž, mhm, ehm, prostě apod. Díky vyplňovacím výrazům totiž lhář získává čas navíc. Existují však lidé, kteří vyplňovací výrazy v komunikaci používají běžně, i když nelžou. Jsou zkrátka takovéto vadě naučeni.

Zahlcení informacemi

Poměrně obvyklá strategie lhářů je, že při rozhovoru vás zahlcují velkým množstvím (leckdy zbytečných) informací. Máte pak pocit, že jen chodí kolem horké kaše, když jádro příběhu je úplně někde jinde. Takoví lháři se vás snaží zavalit nepodstatnými a lživými informacemi natolik, že přestanete mít pocit, že by vám mohli lhát. K tomu všemu přispívá i fakt, že si často řeknete, že by vám daná osoba rozhodně nelhala, když vám prozrazuje víc informací, než by skutečně musela. Ani tento signál však není 100%. někteří lidé zkrátka své příběhy vyprávějí obsáhle. Pokud tedy osobu znáte a víte, že jí trvá přirozeně déle, než se dostane k jádru věci, nemusí to ve vás vzbuzovat obavy, že vám lže.

Soustřeďte se na přímé otázky

Snažíte-li se odhalit lež, používejte přímé a jasné otázky. Čím neurčitější otázka bude, tím více dáváte lháři prostoru pro to, aby do své odpovědi zakomponoval lež. Položíte-li špatně otázku, pravděpodobně dostanete od lháře i špatnou odpověď. Jednoduše vám tedy nějakou informaci neřekne, nebo rovnou odbočí od tématu.

Snadné odhalení lháře? Nikoliv

Problémem ale je, že čím více se snažíme na tyto signály soustředit, tím pravděpodobnější je, že za lháře označíme osobu, která vlastně mluví pravdu. Lepší je tedy dát na svůj přirozený instinkt a nepřikládat těmto signálům přehnaný význam. Mějte na paměti, že dokonalý lhář neexistuje a vždy si můžete všimnout signálů, které svědčí o jeho lži.

Jak se vám článek líbil?
Tvorba webových stránek: Webklient