24. 6. 2024
Domů » Zelené střechy nacházejí v tuzemsku stále větší uplatnění. Jaké jsou jejich hlavní přednosti?

Zelené střechy nacházejí v tuzemsku stále větší uplatnění. Jaké jsou jejich hlavní přednosti?

Řada objektů, a to nejen těch komerčních, má ploché střechy. Ty byly dříve spíše na škodu, neboť s nimi bylo velké množství problémů, zejména pokud šlo o těsnění. V současnosti ale zažívají obrodu. Přispívá k tomu i změna myšlení. Z ekologického a mnoha dalších hledisek je totiž velmi dobrým řešením vytvořit z nich takzvané zelené střechy.

Základní charakteristika plochých a zelených střech

U ploché střechy bývá maximální sklon 5º. V minulosti, kdy se nepoužívaly tak kvalitní izolační materiály a další prvky, docházelo k jejich častému poškození. Majitelé se potýkali se zatékáním vody dovnitř objektů, jakmile přišel silnější déšť. Kromě toho skrz ně odcházelo značné množství tepla, takže se provoz domácností a komerčních objektů notně prodražoval.

Aktuálně je naopak plochá střecha vítaným prvkem. Je-li u ní provedena skutečně dobrá hydroizolace, prakticky nehrozí, že by skrz ni do domu zatékalo. Ještě větší přínos však spočívá v tom, že se dá utvořit do podoby zelené střechy.

Efekt na životní prostředí i kvalitu bydlení

Výhody zelené střechy jsou poměrně značné. V první řadě napomáhá ke zlepšení životního prostředí, což platí o každé výsadbě zeleně. Kromě toho ale zelené střechy zvýší kvalitu bydlení, neboť lépe izolují objekty, čímž se snižují tepelné ztráty. Dále lze ocenit estetické hledisko, neboť zelené střechy působí na pohled velmi příjemně, objekty díky nim lépe zapadnou do prostředí, nacházejí-li se třeba v blízkosti lesů.

Péče o zelené střechy není nijak složitá, vlastně se jedná o takřka bezúdržbové řešení. Položená zemina a zeleň rovněž výrazně omezují hlučnost. Z ekologického hlediska pak stojí za zmínku ještě fakt, že zelená střecha napomáhá zadržovat vodu v přírodě, snižuje se její rychlé odpařování, což je praktické hlavně během letních veder, kdy málo a nepříliš vydatně prší.

Na koho se obrátit?

Pro realizaci klasické ploché střechy, případně zmíněné zelené střechy, se obraťte na společnost CZ Isolation. S výstavbou má bohaté zkušenosti, takže pro váš rodinný či bytový dům navrhne ideální variantu tak, aby střecha byla plně funkční a splňovala také aktuální trendy v oblasti ekologie.

Jak se vám článek líbil?
Tvorba webových stránek: Webklient