25. 6. 2024
Domů » Největším tajemstvím Bitcoinu je jeho vznik. Stojí za ním Escobar nebo americká vláda?

Největším tajemstvím Bitcoinu je jeho vznik. Stojí za ním Escobar nebo americká vláda?

Všichni jsme slyšeli příběh o vzniku Bitcoinu – záhadný muž jménem Satoshi Nakamoto, který v roce 2009 nahrál svůj kód na internet, čímž vlastně spustil Bitcoin, a pak se vypařil a už o něm nikdo nikdy neslyšel.

Muž, který zřejmě získal doktorské znalosti v oblasti kryptografie, počítačového programování a ekonomie, pak nakódoval nejpřevratnější technologii 21. století a nahrál ji na internet v téměř ideálním načasování (těsně po finančním krachu v roce 2008, což jí poskytlo živnou půdu pro implementaci zdola).

Tento superhrdina pak beze stopy zmizí a už o něm nikdo nikdy neuslyší – a zanechá po sobě potenciálně miliony bitcoinů, které má v úschově, aniž by se jich někdo dotkl.

Dámy a pánové – toto je komiksová fikce. Tento člověk, nebo spíše “tým Nakamoto”, který je zodpovědný za vytvoření nejrychleji rostoucího finančního trhu v hodnotě bilionu dolarů v historii lidstva, nebyl vytvořen pouhou náhodou, shodou okolností nebo náhodným aktérem.

Znepokojující je, že tato skupina má pravděpodobně také kontrolu nad největším kontrolním podílem Bitcoinu – a nikdo neví, kdo jsou a jaké jsou jejich skutečné záměry.

Proč je příběh vzniku bitcoinu zahalen tajemstvím?

Tvrdí se, že Satoshi to udělal z filantropických nebo jinak ušlechtilých důvodů. Nebo je možná důvod, proč je příběh vzniku bitcoinu zahalen tajemstvím, ten, že má zůstat utajen.

Proč je příběh zrození Bitcoinu tak důležitý?

Nejrychleji rostoucí finanční trh, do kterého byly investovány biliony dolarů – nechtěli byste vědět, kdo ho vytvořil a jaké jsou jeho záměry?

Finanční budoucnost lidstva (bez nadsázky) by se mohla stát velmi bezpečně založenou na technologii blockchain, a to ještě neznáme původ ani záměr tvůrce (tvůrců).

Bitcoin nemá žádné pobočky, žádné kanceláře, žádné zaměstnance, nikdo neví, kdo ho vytvořil, a přesto bylo do tohoto finančního trhu investováno přes 2 biliony dolarů (to je 2 s 12 nulami za sebou) a nikdo to nezpochybňuje?

Kdo vlastní bitcoin?

Vlastnictví je zajímavý pojem. Vlastníme své domy, auta, oblečení a v našem jazyce a kultuře je to buď moje, nebo tvoje. Pokud se zeptáte, kdo vlastní Bitcoin, pravděpodobně dostanete odpověď: Bitcoin nikdo nevlastní, je decentralizovaný.

Přesto je těžké se odpoutat od “vlastnictví” naší kultury. Možná, že pohled na “vlastnictví” umožní nahlédnout do skutečného příběhu vzniku Bitcoinu?

TIP: vše kolem bitcoinu a jak koupit bitcoin se dozvíte na Bitstock.

Obchodovat s Bitcoin a nakupovat můžete jak na specializovaných portálech (jako Bitstock), ale i v online bankovnictvích jako je třeba Revolut nebo aplikacích typu Coinbase.

Místo, kde se myšlenky stávají vlastnictvím, jsou patenty a ochranné známky, a pokud se podíváme, kdo vlastní ochrannou známku pro Bitcoin, výsledky se mohou zdát přinejmenším překvapivé.

Podle dokumentu amerického úřadu pro ochranné známky 88055293 vlastnila ochrannou známku pro Bitcoin společnost Coin Legal Ltd (přihláška byla opuštěna 20. 10. 2016).

Generálním ředitelem společnosti Coin Legal Ltd. byl v červnu 2018 Olof Gustafsson, který je zároveň generálním ředitelem společnosti Escobar Inc. Za zmínku také stojí, že původní žádost o ochrannou známku podal Roberto De Jesús Escobar Gaviria – bratr zesnulého kolumbijského drogového bosse Pabla Escobara.

Pokud jste jméno Pablo Escobar ještě neslyšeli, je to nechvalně známý kolumbijský drogový boss, který od 80. do počátku 90. let 20. století řídil největší drogový kartel ve Spojených státech. Je považován za nejbohatšího zločince v historii, jeho majetek se v době smrti odhadoval na 30 miliard dolarů.

Říká se, že jedním z jeho větších problémů byla hotovost. Objem transakcí, které prováděl, pro něj znamenal poměrně náročný problém s ukládáním, přepravou, úschovou a transakcemi v hotovosti.

V tuto chvíli by tedy bylo vhodné upozornit, že Pablo Escobar by byl pravděpodobně ideálním koncovým uživatelem bitcoinu (stejně jako jeho společníci).

Další zapojení Escobara

Bratr Pabla Escobara, Roberto De Jesús Escobar Gaviria mj. uvedl na trh vlastní kryptoměnu, která je protikladem Bitcoinu, a nazval ji DietBitcoin (DTT).

DietBitcoin (DTT) již neexistuje, stejně jako webové stránky. Přesto byla na webových stránkách zveřejněna 281stránková kniha s názvem The True Story by Roberto Escobar: Pablo Escobar’s Dietbitcoin, kterou lze stále najít na různých hostingových stránkách. Roberto Escobar v této knize na straně 263 uvádí:

“Jsem první člověk na světě, Roberto De Jesus Escobar Gaviria, který veřejně vystoupil a prohlásil, že Bitcoin vytvořila americká vláda, a nebudu poslední, kdo to řekne. Svět se probudí. Svět uvidí, že to vytvořili oni. A až to uvidí, bude už pozdě, a až CIA zjistí, že o tom svět ví, CIA prodá všechny své mince a zničí hodnotu Bitcoinu…”

Odhaduje se, že americká vláda je jedním z největších držitelů bitcoinů. Stalo se tak zejména po převzetí Silk Road a po občanskoprávním zabavení bitcoinových peněženek spojených s aktivitami na Silk Road a temném webu.

Kdo a proč vytvořil Bitcoin je jeho největším tajemstvím. Veřejně známá historka o panu Satoshi Nakamotovi prostě neobstojí. Stojí za BTC narkobaroni nebo americká vláda? Tajemství mají být utajována, a pokud je na zapojení CIA a Escobara do vzniku Bitcoinu něco pravdy, dalo by se říci, že jde o tajemství, které stojí za to udržet.

Jakkoli se tyto asociace zdají být nadnesené, jednotlivé části do sebe pěkně zapadají. Bez ohledu na to, jak se stavíte ke vzniku bitcoinu, je to důležitý příběh, který bychom měli správně pochopit – zejména pokud se svět chystá založit budoucnost svých finančních systémů na technologii blockchain.

5/5 - (1 vote)
Tvorba webových stránek: Webklient