10. 12. 2023
Domů » Jak zvládnout dlouhou jízdu na dovolenou?

Jak zvládnout dlouhou jízdu na dovolenou?

Jízda na dovolenou k moři vlastním automobilem z Česka není zrovna nejpohodlnější, zabere vám spoustu hodin, přesto má spoustu výhod, díky kterým se hromady Čechů každoročně rozhodnou absolvovat třeba i dvanáctihodinovou jízdu. Jak ji jako řidič zvládnout?

Pro řidiče je takové cestování velmi náročné. Kolikrát se jede přes noc, nebo vyjíždí v noci, a i cestování ve dne je únavné po tolika hodinách. Mikrospánek přijde, ani nevíte kdy. Častokrát na dlouhém rovném úseku stačí tři vteřiny. Jak se vyvarovat těchto potíží?

Je-li to možné, střídejte se v řízení

Vůbec nejlepší je, když jsou v autě dva řidiči a mohou se střídat. Díky tomu mají oba řidiči šanci si trochu odpočinout, případně se prospat. Pokud tato možnost neexistuje, je vhodné se připravit. Řidič by se měl na cestu opravdu dobře vyspat, vyjíždět musí odpočinutý. Také je důležité dělat si přestávky. Sice prodlouží celkovou dobu jízdy, ale zase máte jistotu, že dojedete bezpečně. Doporučují se přestávky každé dvě hodiny. Po této době je vhodné se fyzicky protáhnout, napít a najíst.

Doplňte tělu energii

Zapomeňte na energetické nápoje plné cukru, nejsou příliš zdravé. Raději si vezměte na pomoc přírodní látku – kofein. Kofein stimuluje centrální nervový systém, díky čemuž zlepšuje koncentraci a oddaluje únavu. Jeho konzumace je doporučována právě tehdy, když se potřebujete maximálně soustředit či máte zvýšenou psychickou zátěž.

Důležité však je podotknout, že není potřeba pít kávu. Kofein lze přijímat v čisté podobě také z tablet. Česká společnost Naturvita vyrábí tablety Kofex s extraktem z guarany, který není návykový. 

Tip: Kofex Naturvita 80 tablet seženete za výhodnou cenu v e-shopu Gigalekarna.cz.

Cestou něco žvýkejte

Nachystejte si do krabičky nějaké svačinky, ideálně něco tvrdého, například mrkev. Chroupání této svačinky vás udrží bdělé. Pomoci může i žvýkání žvýkačky. Prostě se nějak zaměstnejte.

Jak se vám článek líbil?
Tvorba webových stránek: Webklient