24. 6. 2024
Domů » Jak si vybrat herní PC a nespálit se

Jak si vybrat herní PC a nespálit se

V dnešní době je počítač naprosto běžnou součástí domácnosti, mnohdy jsou v domácnostech i větší počty PC pro různé účely. Notebook už dnes umí ovládat i pětileté dítě a i ono se dožaduje počítačových her. Čím je člověk starší, tím je náročnější a jak se zdokonalují počítačové hry, které jsou stále náročnější na grafiku i výkon, vyvíjí se ruku v ruce s nimi také hardwarové vybavení herních PC. To nutně vede k rozlišení mnoha různých úrovní počítačových sestav, které zdaleka všechny rozhodně nejsou vhodné k hraní her. Hry samotné nejsou škodlivé, naopak díky nim člověk může zdokonalit nejeden smysl a dovednost. Na druhou stranu nic se nesmí přehnat. Pro běžnou relaxaci po práci či škole však herní PC rozhodně neuškodí. Jak ale vybrat ten pravý právě pro vás?

Cena by měla odpovídat

V zásadě bychom herní PC měli vybírat podle náročnosti her, které rádi a často hrajeme. Samozřejmě je třeba vybrat výkon PC i s určitou rezervou, každý si rád vyzkouší také novou hru, i když často hraje staré, nenáročné, předpotopní. To ale u málo výkonného herního PC může být problém, pokud nemá dostatečný herní výkon. Celkovému výkonuherní PC sestavy by měla odpovídat také její cena. Mnohé řetězce levného elektra vás budou lákat na velmi cenově výhodné kusy, které však zdaleka nesplňují nic z toho, co o sobě tvrdí. Jde jen o marketingový trik, počítače jsou však často osekané a obsahují lowendové součástky, které i ten sebelepší procesor stáhnou do propasti podprůměrnosti.

Co může být jinak, než by mělo

Avizovaný typ procesoru se obvykle prodejci nesnaží vyměnit, to by bylo příliš nápadné a pravděpodobně by na to velmi rychle dojeli, ovšem u těch méně známých a méně viditelných už to tak do očí nebije. Přesto jsou i tyto komponenty pro chod celé sestavy důležité, ovlivňují buď přímo výkon, životnost, nebo pohodlí při hraní. Pozornost věnujte grafické kartě, záleží nejen na konkrétním typu, ale také na chlazení. Samotná grafická karta může být sebekvalitnější, pokud ale k sobě má např. příliš hlučný chladič, který vás bude při hraní rušit, nadšeni z toho nebudete. Velký vliv na chod počítače mají i další komponenty – základová deska, která sice nemá přímo neovlivňuje výkon počítače, její výbava je však zásadní, pevný disk a spousta dalších. Tak bychom mohli pokračovat od součástky k součástce. Chcete-li mít jistotu, že vás nikdo neošidí a to, co jste si zaplatili, skutečně dostanete, potom se obraťte na specializovaného prodejce herních PC.

Jak se vám článek líbil?
Tvorba webových stránek: Webklient