18. 4. 2024
Domů » Chcete pěstovat eukalyptus doma? Poradíme, jak na to!

Chcete pěstovat eukalyptus doma? Poradíme, jak na to!

Eukalyptus je oblíbenou potravou koalů. A roste u protinožců. To ví snad každý. Ale že jej můžete pěstovat k doma, je již méně známé. 

Tento stálezelený strom může ve svém přirozeném australském prostředí dorůstat výšky 20 metrů i více, ale v domácích zahradách zůstává obvykle menší, dva max. tři metry. Má červenohnědou kůru, která se na menších větvích odlupuje. Listy mají stříbřitou až modrozelenou barvu a po otlučení vydávají výraznou mentolovou vůni.

Množíme je ze semen nebo řízkováním. Eukalypty je nejlépe vysazovat na jaře. Je důležité si uvědomit, že kůra, listy a míza eukalyptů jsou toxické pro lidi i domácí zvířata.

Eukalypty nebo také blahovičníky v květináčích jsou krásné a voňavé rostliny vhodné pěstovat na terase, balkoně nebo klidně i uvnitř domu.

Eukalypty v květináčích lze pěstovat jako trvalky v nádobách, dokud nedosáhnou takové velikosti, že je nutné je vysadit na zahradě. Pokojové eukalypty rostou tak rychle, že je lze pěstovat jako letničky. Stromy vypěstované ze semen zasazených na jaře vyrostou během jedné sezóny do výšky 2 m. V případě, že se jedná o eukalyptus, je možné je vysadit i ze semen.

Jak pěstovat eukalyptus doma

Pokud máte zájem o pěstování eukalyptu v interiéru, musíte se naučit, jak pěstovat eukalyptus v nádobě. Pravidel je málo, ale jsou důležitá. Pokud pro pokojové rostliny eukalyptu použijete běžný kulatý květináč, je velmi pravděpodobné, že kořeny začnou obíhat vnitřek květináče. Časem budou tak pevně omotané, že stromek nebudete moci přesadit. Na to je třeba pamatovat.

Zasaďte jej do dobře propustné, úrodné půdy a pravidelně mu dopřávejte dostatek vody. Jednou týdně přidejte do vody pro rostlinu tekutou výživu. Takto postupujte od začátku jara do konce léta, abyste pokojovou rostlinu eukalyptus vyživovali. Používejte hnojiva s nízkým obsahem dusíku. Blahovičníky vyžadují ke svému růstu slunce. Umístěte pokojové rostliny eukalyptu na terasu na slunné, chráněné místo, kde je můžete snadno zalévat.

V mírném podnebí nechte rostlinu venku trvale. V chladném podnebí musíte rostlinu před prvními podzimními mrazy přenést dovnitř. Keříčkovité rostliny můžete před zazimováním seříznout a uložit v chladném sklepě nebo garáži.

Jak se vám článek líbil?
Tvorba webových stránek: Webklient