24. 6. 2024
Domů » Bude 3D tiskárna stejně běžná jako inkoustovka?

Bude 3D tiskárna stejně běžná jako inkoustovka?

Bouřlivý rozvoj v oblasti technologií výrazně změnil v posledních letech život lidí v rozvinutých zemích světa. Zatímco ještě na konci dvacátého století pravidelně používalo počítače v České republice jen poměrně malé procento populace, dnes je téměř v každé domácnosti osobních PC, notebooků a tabletů hned několik. Rychlé internetové připojení je pro drtivou většinu obyvatel Česka naprostou samozřejmostí, stejně jako chytrý telefon a nejrůznější aplikace umožňující z libovolného místa na světě snadnou vzdálenou správu bankovních účtů, pohodlné nakupování v e-shopech i komunikaci s rodinou, přáteli a kolegy. A tisk se již neomezuje na pouhé dva rozměry. 3D tiskárny umožňují snadnou výrobu nejrůznějších modelů. 

3D tiskárny jsou stále oblíbenější i v domácnostech. Ještě větší význam však mají v různých výrobních odvětvích

Proč jsou 3D tiskárny tak populární? Důvod je prostý. 3D tisk je efektivním a velice rychlým způsobem zhotovování nejrůznějších produktů. Lze při něm využívat široké spektrum materiálů, které jsou navíc dostupné v mnoha barevných provedeních. 3D tiskem tak je možné zajistit jak pružné a poddajné, tak i vysoce pevné a odolné výrobky. 3D tiskárny zvládnou vytvořit hračky a stavebnice, modely dopravních prostředků a budov určené k vystavení i komponenty pro modeláře, nejrůznější funkční nářadí, nástroje i součástky, umí převést do reálné formy návrhy šperků a uměleckých předmětů. 3D tiskárny lze využít jak pro zhotovení jediného kusu, tak i pro produkci celých sérií. A v průmyslové výrobě se uplatňují i při testování funkčnosti prototypů. Ti, kteří chtějí využívat 3D tisk, přitom mají dvě možnosti – pořídit si vlastní 3D tiskárnu, případně využít služeb firmy specializující se na realizaci 3D tisku na zakázku.

Chcete tisknout sami? Budete potřebovat i příslušenství pro 3D tiskárny

Při pořizování 3D tiskárny si nezapomeňte zajistit také příslušenství pro 3D tiskárny. Mezi něj patří zejména adhezivní přípravky, ochranné pomůcky či tiskové podložky. Zjistěte si také, kde pořídit náhradní díly pro 3D tiskárny. Některé bude třeba měnit v pravidelných intervalech.

Jak se vám článek líbil?
Tvorba webových stránek: Webklient