Neexistuje jedna jediná metoda, která by zaručovala dobré studijní výsledky všem studentům. Každý má jiné schopnosti a potřeby. Proto je vhodné vyzkoušet si, které postupy budou pro Vás ty nejvhodnější. V dnešním článku Vám představíme 10 tipů pro efektivní studium, které můžete využít i v případě, že už nejste studentem, ale chcete se např. naučit další cizí jazyk.
Naučit se učit je důležitá věc. Můžete tak předejít stresu a frustraci pokaždé, když je před Vámi blížící se zkouška nebo test.
- Buďte organizovaní
Pořiďte si diář, kam si budete zapisovat všechny zkoušky a testy. Alternativou k diáři může být kalendář v mobilním telefonu, ve kterém jdou k určitému dni přidávat poznámky. Další skvělé aplikace nahrazující diář jsou např.: Todait, Studious nebo ClassUp. Jednotlivé druhy poznámek je dobré odlišit konkrétní barvou (modře domácí úkoly, červeně testy,…).
- Dávejte pozor ve škole
Velmi jednoduchý tip, který však přináší dobré výsledky. Poslouchat pečlivě přednášejícího Vám pomůže v pochopení právě probírané látky.
- Nenechte se vyrušovat
Rušící elementy mají mnoho podob. Nejčastěji Vás při studiu může vyrušit hovor, upozornění ze sociálních sítí nebo hluk. Učte se v klidném prostředí a dejte si Váš telefon do tichého režimu ještě před tím, než začnete s učením. Kdyby Vás sociální sítě přece jen lákaly, existují zajímavé aplikace, které Vám zamezí přístup k sociálním sítím na předem určenou dobu a podpoří tak Vaši koncentraci. Mezi takové patří např.: Forest: Stay Focused nebo Flipd.
- Mějte přehledné poznámky
Hlavní je, aby Vaše poznámky byly kompletní a obsahovaly veškeré důležité informace. Teprve potom přichází na řadu úprava. Mnohem lépe se Vám bude pracovat s podklady, které jsou rozdělené do odstavců, mají barevné nebo tučné nadpisy a zvýrazněná klíčová slova. Nebojte se tedy investovat do barevných popisovačů, zvýrazňovačů a lepivých bločků. Pokud píšete rukou pomalu, nebo je Vaše písmo nečitelné, zvažte psaní svých poznámek na notebook nebo tablet. K tomu můžete využít klasický Word nebo EverNote – program na poznámky, který se synchronizuje automaticky pomocí jednoho účtu, takže budete mít své poznámky vždy po ruce.
- Nebojte se zeptat
Pokud probíranou látku nechápete, rozhodně se neostýchejte zeptat. Ať už spolužáků, nebo přímo vyučujícího. Pokud se stydíte zeptat se vyučujícího před ostatními, počkejte ve třídě na konci hodiny a zeptejte se ho o samotě. Na aktuálně probíranou látku bude totiž pravděpodobně navazovat další učivo – pokud tedy nebudete chápat předešlou látku, budete tápat i nadále.
- Udělejte si studijní plán
Stanovte si jasné cíle, tzn. kolik se toho v daný den naučíte. Tak se vyhnete nárazovému studiu do večerních hodin. Vyhodnoťte si, které předměty Vám jdou nejméně a které jsou pro Vás nejdůležitější – těm věnujte nejvíce času.
- Studujte s přáteli
Tento tip není vhodný pro každého, pokud Vám ale nevadí občasné rozptýlení, může být pro Vás studium ve skupině tou správnou volbou. Můžete s ostatními probírat konkrétní body, které nechápete, nebo se můžete navzájem zkoušet. Podpora a pochvaly ostatních Vám také jistě dodají sebedůvěru.
- Buďte kreativní
Pokud se Vám nelíbí učení z dlouhých jednolitých textů, můžete zapojit Vaši kreativitu a vytvořit si zajímavé učební pomůcky. Co třeba zkusit z Vašich poznámek vytvořit myšlenkové mapy, grafy nebo diagramy? Použít oboustranné kartičky při studiu cizích jazyků? Vytvořit infografiku o nějakém státu nebo snad dokonce natočit vlastní krátký historický dokument? Fantazii se meze nekladou!
- Dělejte si přestávky
Udělat si přestávku je důležité. Odpočiňte si na 10 – 15 minut po každé půlhodině učení. V době přestávky se můžete protáhnout, dát si něco dobrého na zub nebo si pustit Vaši oblíbenou písničku. Neotevírejte ale sociální sítě, pokud to není nutné, mohlo by Vás to odradit od pokračování ve studiu.
- Nedělejte si z ničeho velkou hlavu
I když se Vám něco nevydaří a Vaše výsledky nebudou odpovídat Vašim představám, nevěšte hlavu. Budete mít spoustu dalších příležitostí Vaše výsledky zlepšit. Učení je složitý proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Neztrácejte tedy motivaci a chuť studovat.
Podobné
Nejšílenější stavební metody světa
Hledáte způsob, jak uchovat svoje vzpomínky? Pomohou vám dřevěná fotoalba
Brusivo a řezné nástroje: Klíč k dokonalému ostří