24. 6. 2024
Domů » Žádná česká mincovna investiční zlato nevyrábí. Jaké a kde nakoupit?

Žádná česká mincovna investiční zlato nevyrábí. Jaké a kde nakoupit?

Proměnit úspory z bankovních účtů na zlato, přesněji zakoupit za ně investiční zlato, je dnes volbou mnoha Čechů. Mnozí se pídí po českých investičních slitcích. Takové ale nejsou.

České investiční zlato není. Žádná česká mincovna, ale ani žádná slovenská mincovna, investiční zlaté slitky neprodukuje. Češi i Slováci jsou tak odkázáni na zlato z dovozu. Prim hrají švýcarské investiční zlaté cihly. Značek je hodně, neprohloupíte například nákupem Argor Heraeus.

Cena zlata není u každého prodejce stejnou

Další věc, která může překvapit je, že ačkoliv se má cena zlata odvíjet od jeho ceny na komoditní burze, není tomu zcela tak. To, že se ceny u jednotlivých prodejců liší až o 10 % potvrzuje i odborník na investiční zlato Pavel Trtík. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ konstatuje Pavel Trtík, který provozuje e-shop Zlate-mince.cz a současně několik prodejen s investičním zlatem (v Praze, v Brně, ve Vsetíně a v Bratislavě). Doporučuje prodejce srovnávat a nakupovat u těch, kteří jsou levnější a na trhu působí již několik let. Pokud plánujeme nakupovat zlato, rozhodně nestačí sledovat pouze jaká je cena zlata na komoditní burze.

Co byste měli vědět o investičním zlatě aneb rady pro investory začátečníky

  • Investiční zlato má výhradně dvě podoby: zlaté investiční slitky (zlaté cihly) a zlaté investiční mince (nejde o ty numismatické).
  • Nenechte se přesvědčit na produkty, kde zlato fyzicky nedržíte v ruce. Investice do akcií zlato těžících firem, do finančních produktů spekulujících s nárůstem či poklesem ceny zlata vůči některým měnám či spoření do zlata (kdy zlato rovněž fyzicky nevlastníte), nejsou investičním zlatem. Není jím však ani surové zlato nebo zlaté šperky.
  • Proč zlato, a ne jiné drahé kovy? Třeba stříbro? Protože pouze zlato je osvobozeno od DPH a nakupujete jej tak hned o 21 % levněji.
Jak se vám článek líbil?
Tvorba webových stránek: Webklient