24. 6. 2024
Domů » Respirátor by měl být maximálně funkční

Respirátor by měl být maximálně funkční

Půlka republiky je sice už proočkovaná, nicméně i přesto se nebezpečný čínský virus i nadále naší krajinou šíří. Proto je dobré koupit si kvalitní ochrannou masku ve formě respirátoru. Není však vhodné vzít si první, který vám přijde pod ruku. I zde je potřeba vybírat obezřetně.

Čínské modely nejsou příliš kvalitní

V našich obchodech jsou běžně k dostání nejen evropské, ale čínské modely respirátorů. Ty ovšem obvykle nemají takovou kvalitu, jako třeba produkty pocházející od nás nebo například z Francie. Poznat se dají na první pohled, a to i když nejsou jejich obaly obdařeny čínskými znaky. Obvykle se však na nich dočtete, že jde o respirátory N95. O co vůbec jde?

Jedná se o normu, ovšem normu čínskou, nikoliv evropskou. Ta není příliš přísná, takže zde existuje velká možnost, že takovýto výrobek nebude fungovat přesně podle předpokladů.

I když jsou tyto verze často levnější než jiné, je dobré se jim obloukem vyhnout. Pokud chcete něco vhodnějšího, co vás skutečně dokáže ochránit, jsou pro vás vhodné respirátory FFP2.

Musí dobře sedět

Hlavní rozdíl mezi dobrým českým, potažmo evropským respirátorem a jeho čínskou alternativou však nespočívá pouze v použitém typu filtrace, ale rovněž i v kvalitě zpracování. Ani v tomto ohledu na tom nejsou asijské produkty příliš dobře.

Aby totiž respirátor fungoval tak, jak má, musí na tváři dokonale sedět. Poznáte to jednoduše, a sice pomocí hlubokého dýchání. Udělejte to párkrát a během výdechu zkoušejte zjistit, jestli vám respirátor neprofukuje. V případě, že ano, zkuste si ho nasadit trochu lépe. Když ani tato rada nebude fungovat, sáhněte po novém kousku.

Mnoho lidí dnes ochranu ve formě respirátorů podceňuje, což je ovšem škoda. Jedná-li se totiž o skutečně kvalitní kousky, dokáží ochránit nejen vás, ale i další obyvatele před potenciální nákazou.

Jak se vám článek líbil?
Tvorba webových stránek: Webklient