Víno je nápoj, který se vyrábí z hroznů a je oblíbený po celém světě. V závislosti na typu vyráběného vína se může proces jeho výroby mírně lišit. Obecně se však víno vyrábí v následujících pěti krocích:
- Sklízení hroznů
- Drcení a lisování hroznů
- Kvašení hroznů
- Zrání vína
- Stáčení do lahví
Při sklizni se hrozny sbírají z vinic strojově i ručně. Mnoho pěstitelů a výrobců vína dává přednost ručnímu sběru hroznů, aby se zachovala jejich kvalita. Načasování sběru hroznů je důležité, stejně jako počasí, klima a půda, ve které se pěstují. Doba sběru hroznů rozhodne o tom, jak sladké bude víno, jak kyselé může být a jakou bude mít chuť. Počasí může hrát roli i v tom, kdy je třeba hrozny sklidit.
Hrozny se následně drtí a lisují. Dříve se to dělalo ručně či spíše pěšky, protože lidé doslova šlapali hrozny na plocho do velkých sudů nebo košů. Dnes se většina vinařů uchyluje k použití mechanických lisů, které hrozny drtí a lisují na tzv. mošt. Vzniká-li bílé víno, tak se hrozny drtí hned, aby se odstranila dužina ze slupek, zatímco červené víno potřebuje slupky červených hroznů, aby získalo svou barvu.
Poté se mošt nechá zkvasit, což může přirozeně proběhnout přibližně za 6-12 hodin po vylisování hroznů. Vinaři v této fázi pravidelně přidávají kvasinky, které kvašení napomáhají. Kvašení probíhá tak, že se cukr v moštu přemění na alkohol. Nakonec se za 10 dní až více než měsíc přemění všechny cukry na alkohol. U sladších vín může být kvašení zastaveno dříve, aby se zachovala část cukrů. Po kvašení následuje čiření, při kterém se z vína odstraní všechny nežádoucí částice. To může být provedeno filtrací případně procesem zvaným “zjemnění”, kdy se do vína přidává například jíl, aby se z něj odstranily některé nežádoucí částice.
Víno se poté přečerpá do nádob, jako je dubový sud nebo nerezový tank, kde zraje. Víno se dá ihned stáčet do lahví; mnoho vín však nejprve nějakou dobu zraje. Způsob, způsob a doba zrání vína mohou ovlivnit jeho chuť. Víno zraje po mnoho let v ohořelých nebo opečených sudech, v dubových sudech francouzského nebo amerického původu, v nových nebo použitých dubových sudech nebo v nerezových tancích. Po dostatečném zrání se víno stáčí do lahví určených k prodeji a nakonec k pití.
Vedle červeného a bílého či růžového (rosé) existují i jiné druhy vína jako je šumivé sekty (šampaňské), mladé (burčák), portské, sherry a další. Každý z těchto druhů vína má své specifické vlastnosti a vhodnosti k určitým pokrmům a příležitostem.
Podobné
Nejšílenější stavební metody světa
Hledáte způsob, jak uchovat svoje vzpomínky? Pomohou vám dřevěná fotoalba
Brusivo a řezné nástroje: Klíč k dokonalému ostří