25. 6. 2024
Domů » Investice do dluhopisů? Ano, ale s rozmyslem!

Investice do dluhopisů? Ano, ale s rozmyslem!

Možná jste zaznamenali nabídku státních dluhopisů, která byla propagována státem jako záruka zhodnocení peněz a jejich ochrana před inflací. Právě inflace nyní hýbe trhem a dochází k jejímu neustálému růstu, kterému ještě s největší pravděpodobností není konec. Pandemie koronaviru zahýbala celým světem, a tak můžeme očekávat spíše propad ekonomiky, než její růst. Ochránit své peníze v podobě investic do dluhopisů je tak dobrou volbou, pokud ale zvolíte opravdu správné řešení.

Přemýšlejte dopředu

Než se rozhodnete pro nákup dluhopisů, zamyslete se, co od této investice vlastně očekáváte. Vaší odpovědí pravděpodobně bude, že chcete získat z investovaných peněz co největší výnos. V takovém případě ale nejsou státní dluhopisy tím pravým řešením, protože nabízejí úrok jen kolem tří procent. Je to sice víc, než získáte na spořícím účtu, není to takový risk jako nákup akcií, ale zároveň to pořád není žádná extra výhra. Proto pokud si chcete zachovat malou rizikovost investice, ale dosáhnout velkého zhodnocení, zvolte raději korporátní neboli firemní dluhopisy. Ty jsou vydávány jednotlivými společnostmi a garantují podstatně vyšší úrok. Například firma Uniprospe.eu nabízí svým investorům garantované zúročení ve výši 9,5 %. A zároveň jsou její dluhopisy krátkodobé – jejich výplata je naplánována na konec roku 2022, takže pokud zainvestujete nyní, víte, že už za rok se vám investice bohatě vrátí.

Vybírejte s rozumem

Emitentů, tedy společností, které nabízejí své cenné papíry, je na trhu opravdu celá řada. Ne vždy se ale jedná o kalé praktiky, proto je třeba si danou společnost důkladně prověřit. Než se pustíte do jakéhokoliv vyjednávání, prozkoumejte webové stránky společnosti, prostudujte veřejně dostupné dokumenty a výkazy ve sbírce listin, podívejte se na účetní závěrky. Měli byste si také zjistit, kdo za danou společností stojí, jakou má historii nejen firma samotná, ale i její majitelé. Vybírat byste měli takovou firmu, která podniká v oboru, jenž má vidinu uplatnění v budoucnosti, a zároveň by měla být kryta ČNB. Již zmiňovaná investice s Uniprospe toto vše splňuje, a to i díky tomu, že se zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik – navíc ekologickým způsobem a s vlastní patentovanou technologií.

Pokud se rozhodnete pro investování do korporátních dluhopisů, pamatujte na to, že vám tato investice může přinést zhodnocení vašich finančních prostředků, ale pouze tehdy, budete-li jednat s rozmyslem a volit správně.

Jak se vám článek líbil?
Tvorba webových stránek: Webklient