24. 6. 2024
Domů » I testování je jednou z forem ochrany

I testování je jednou z forem ochrany

Covid dělá problémy celému světu již déle než dva roky a vypadá to, že ještě nějakou dobu s ním budeme muset bojovat. Ovšem i dnes již existují prostředky vedoucí ke zpomalení tohoto viru. Jedním z těchto prostředků jsou i antigenní testy.

Nutnost respirátorů

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout šíření covidu, je dodržovat již delší dobu platná opatření. Určitě je vhodné nestýkat se s lidmi více, než je nezbytně nutné. Co lze vyřešit prostřednictvím internetu, respektive telefonu, je dobré takto vyřídit a snažit se za všech okolností vyhnout se fyzickému kontaktu s ostatními.

I nošení respirátorů má svůj smysl a v uzavřených veřejných prostorách jsou dokonce už nějaký ten pátek povinné. Respirátory, na rozdíl od roušek, skutečně dokáží zachytit virus na svém povrchu a nevpustit ho tak do dýchacích cest. Je však nezbytné mít kvalitní respirátor, nikoliv čínský model.

Velmi účinnou prevencí jsou také antigenní testy, jež sice z pochopitelných důvodů nemohou bránit případné nákaze, avšak lze se díky nim rychle diagnostikovat a v případě pozitivity podniknout další nezbytné kroky.

Jsou bezpečné

Mnoho lidí má z antigenních testů obavy. Domnívají se, že si kvůli neodborně provedenému výtěru mohou způsobit nějaké zranění. Ano, skutečně takto může testovaný dojít k újmě, ale pouze ve formě lehkého krvácení z nosu. A to jen při opravdu hodně nešetrném zacházení.

Rozhodně není možné si takto poškodit mozek či si způsobit další závažná poranění, která by vyžadovala odborné ošetření.

Co dělat v případě pozitivity?

Smyslem rychlých antigenních testů je ochránit okolí před šířením virového onemocnění. Pokud vyjde test pozitivně, je vhodné se izolovat, třeba i v rámci jedné domácnosti, a kontaktovat obvodního lékaře. S největší pravděpodobností bude následovat nutnost dojít si na PCR test a podle výsledků pak buďto daný člověk bude moci zase fungovat normálně, nebo půjde do karantény.

Jak se vám článek líbil?
Tvorba webových stránek: Webklient