24. 6. 2024
Domů » Biometrický podpis a digitální podpis: Znáte rozdíl?

Biometrický podpis a digitální podpis: Znáte rozdíl?

Elektronické podpisy jsou čím dál běžnější záležitostí, protože řadu dokumentů vůbec netiskneme, uchováváme je pouze v elektronické podobě. Tušíte ale, jaké typy elektronických podpisů existují? Jaký potřebujete vy pro váš dokument?

Jak elektronicky podepsat dokument? Nic složitého na tom není, pokud máte ten správný software. A vlastně ani žádný nemusíte instalovat. On jde totiž vytvořit online podpis dokumentu přes aplikaci Signosoft, která je v Česku nejpoužívanější.

Vytvořte si elektronický podpis zdarma

Signosoft je česká platforma pro elektronické podpisy, která na trhu zaujímá 80% podíl. Má 10 let zkušeností, využívá vlastní cloud, funguje jak online, tak v aplikacích na PC, Mac, iOS a Android. Je nejen systémem pro podepisování dokumentů, ale také pro jejich správu. Každý dokument se ukládá do cloudu, takže k nim máte neustále přístup z jakéhokoliv zařízení.

Aplikace Signosoft je placená, aktuálně ji využívají zejména firmy. Společnost se však snaží najít si cestu také do českých domácností, pro které chystá osekanou verzi aplikaci zdarma. Než bude k dispozici, můžete si vyzkoušet klasickou variantu, jež umožňuje podepsat prvních pět dokumentů zdarma.

Jaký elektronický podpis vlastně potřebujete?

Signosoft umožňuje vytvořit dva typy podpisů.

Digitální podpis používá zašifrovaný unikátní digitální certifikát, který zajišťuje integritu, nezpochybnitelnost a autenticitu. Umožňuje také vícefaktorové ověření přes SMS token či odkaz chráněný heslem.

Biometrický podpis je vaším fyzickým podpisem, zaznamenává však rychlost, zrychlení, tlak a dobu podepisování. Tím pádem vás jedinečně identifikuje, je nenapodobitelný nikým jiným. Charakteristiky podpisu jsou zašifrovány hashem, takže soudní znalec dokáže prokázat pravost.

Se Signosoftem bylo podepsáno již 10 milionů dokumentů. Bude další ten váš?

Jak se vám článek líbil?
Tvorba webových stránek: Webklient