24. 6. 2024
Domů » Němci již mají odpověď na ruské tanky na Ukrajině – kanón Rheinmetall 130 mm

Němci již mají odpověď na ruské tanky na Ukrajině – kanón Rheinmetall 130 mm

Německý zbrojní průmysl představil nejmodernější tankovou zbraň ve své historii. Jedná se o 130 mm tankové dělo od známe firmy Rheinmetall. Toto dělo vzniklo jako přímá reakce na představení ruských tanků T-14 Armata, které byly ppředvedeny veřejně 9. května 2015 ke Dni vítězství. Tank T-14 vzbudil na západě vlnu pozdvižení – především díky jeho bezosádkového uspořádání věže nebo do budoucna perspektivního osazení tohoto tanku 152 mm dělem 2A83.

Západním firmám tak bylo jasné, že soudobě používané kanóny by nemusely na zneškodnění tohoto tanku stačit. Rheinmetall tak začal sám financovat vývoj nového tankového kanonu s hladkým vývrtem pro střílení nejrůznějších druhů munice, včetně uranem obohacených střel. Kvalitativně má nový kanon velmi výrazně překonávat současné 120 mm kanony v tancích Leopard 2 nebo Leclerc. Oproti svému předchůdci bude nové dělo větší – jeho délka bude 6,33 m a také těžší – bez montáže a uchycení 3 tuny.

Jako jedna z nejlepších variant pro jeho užití se jeví nová platforma francouzsko-německého tanku MGCS, zde však naráží na konkurenční firmu Nexter Systems z Francie, ta totiž letos také představila nové tankové dělo s ráží 140 mm. Jaké z těchto dvou děl bude nakonec vybráno do tohoto slibného tankového projektu nám ukáže až budoucnost. Je zde ovšem také daleko jistější užití těchto zbraní, a to ve formě modernizačních balíčků pro současné západní tanky. Problém však nastává v systému nabíjení. Nový 130 mm kanón je vytvořen k nabíjení nabíjecím automatem, ale drtivá většina západních tanků používá k nabíjení lidskou posádku – nabíječe, a tak by se musely přestavět současné typy k tomuto účelu. Nejmodernější evropský tank nové generace MGCS má vstoupit do služby v roce 2035 a nám tak nezbývá nic než čekat, jaká konfigurace nakonec zvítězí.

3/5 - (4 votes)
Tvorba webových stránek: Webklient